ثبت نام یکپارچه ورود

مقایسه بین فونیکس تیگو ۷ پرو مکس و فونیکس تیگو ۸ پرو مکس

مقایسه بین فونیکس تیگو ۷ پرو مکس و فونیکس تیگو ۸ پرو مکس تیم تحریریه فونیکس 1402/10/6


بازار کراس‌اوورهای لوکس ایران اکنون در دستان صنعت خودروسازی چین است. شرکت مدیران خودرو با عرضه محصولات لوکس تحت نام داخلی فونیکس، تا حد زیادی تغییراتی در این بازار ایجاد کرده است. دو برند برتر این شرکت، فونیکس تیگو ۷ پرو مکس و فونیکس تیگو ۸ پرو مکس، به لحاظ حجم فروش و سطح امکانات رفاهی و ایمنی، لوکس‌ترین کراس‌اوورهای چینی در بازار ایران هستند و بی‌رقیب محسوب می‌شوند.

مشخصات فنی

تمایز فنی اصلی بین فونیکس تیگو ۷ پرو مکس و فونیکس تیگو ۸ پرو مکس در پیشرانه آن‌ها قرار دارد. هر دو از پیشرانه‌های ۴ سیلندر توربوشارژ با سیستم پاشش مستقیم سوخت T-GDI استفاده می‌کنند، اما فونیکس تیگو ۷ پرو مکس با حجم ۱.۶ لیتر و فونیکس تیگو ۸ پرو مکس با حجم ۲ لیتر تولید می‌شوند. این باعث می‌شود توان و گشتاور نهایی این دو مدل با یکدیگر متفاوت باشد. فونیکس تیگو ۸ پرو مکس با حجم موتور بزرگتر، یکی از قوی‌ترین پیشرانه‌های خودروهای چینی در بازار ایران است.

در قسمت پس از پیشرانه، هر دو خودرو از گیربکس اتوماتیک دوکلاچه ۷ سرعتی استفاده می‌کنند، اما فونیکس تیگو ۷ پرو مکس با گشتاوری که به محور جلو منتقل می‌شود و فونیکس تیگو ۸ پرو مکس با سیستم انتقال قدرت به هر دو محور AWD، تفاوت دیگری را به وجود می‌آورند.

تمایز سوم بین این دو خودرو در وزن و ابعاد آن‌ها قرار دارد. فونیکس تیگو ۷ پرو مکس کوچکتر و سبک‌تر است و تقریباً ۱۶۷ کیلوگرم سبک‌تر از فونیکس تیگو ۸ پرو مکس است. این تفاوت وزنی می‌تواند در عملکرد نهایی خودرو، به ویژه در مصرف سوخت، تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

 

مشخصات کلی
 
  فونیکس تیگو ۷ پرو مکس فونیکس تیگو ۸ پرو مکس
نوع موتور خودرو خطی بنزینی خطی بنزینی
حجم موتور ۱.۶ لیتر ۲ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۱۶
تنفس موتور توربوشارژر توربوشارژر
قدرت ۱۹۷ اسب بخار ۲۵۴ اسب بخار
گشتاور ۲۹۰ نیوتن.متر ۳۷۵ نیوتن.متر
گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک DCT ۷ سرعته اتوماتیک DCT
محور محرک دیفرانسیل جلو دو دیفرانسیل
شتاب ۹.۳ ثانیه ۷.۲ ثانیه
سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ۷.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۶ یورو ۶
فرمان برقی برقی
بدنه کراس اوور سایز کوچک کراس‌اوور سایز متوسط
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

 

  تیگو ۷ پرو مکس تیگو ۸ پرو مکس
طول ۴۵۰۱ میلیمتر ۴۷۲۲ میلیمتر
عرض ۱۸۴۲ میلیمتر ۱۸۶۰ میلیمتر
ارتفاع ۱۷۴۶ میلیمتر ۱۷۰۵ میلیمتر
فاصله محورها ۲۶۷۰ میلیمتر ۲۷۱۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۵۴۵ کیلوگرم ۱۷۱۲ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر ۷ نفر
ظرفیت صندوق ۴۷۵ لیتر ۸۸۹ لیتر
حجم مخزن سوخت ۵۱ لیتر ۵۱ لیتر
قطر رینگ ۱۸ اینچ ۱۹ اینچ

طراحی ظاهری

 

فونیکس تیگو ۷ پرو مکس و ۸ پرو مکس هر دو به عنوان محصولات جدید و آخرین مدل‌های شرکت مدیران خودرو در بازار خودرو ایران معرفی شده اند. طراحی آن‌ها شامل بهبودهای ظاهری جزئی است. فونیکس تیگو ۷ پرو مکس نسخه فیس لیفت شده پرو است که در بخش جلو از تریم تزئیناتی جدید و جلوپنجره متفاوت بهره می‌برد.

هر دو خودرو از جلوپنجره سه‌بعدی با طراحی کهکشانی استفاده می‌کنند و سیستم روشنایی به جلوپنجره متصل شده است. همچنین، تیگو ۸ پرو مکس ابعاد بزرگتر و ظاهر عضلانی‌تری نسبت به تیگو ۷ پرو مکس دارد.

در طراحی خارجی هر دو خودرو، نقش و نگارهای فضایی و خطوط شکسته و پیچیده کاهش یافته است. این تغییرات به منظور لوکس‌تر شدن کلاس خودرو و جلب سلیقه مشتریان گسترده‌تر صورت گرفته است. ظاهر این خودروها شیک، ساده و سنگین است و با سلیقه لوکس‌ پسندان به خوبی هماهنگ است.

طراحی داخلی